Bästa fonderna 2021 [Utfall] – Vi jämför avgifterna

Se de 20 bästa fonderna 2021 som kunde handlas hos Avanza. Se vilka som gav bäst avkastning och om det kanske är några fonder som skulle vara intressanta för dig. Vi tar också en närmre titt på avgifterna för respektive fond och jämför avgifterna hos Avanza och SAVR. Fortsätt läs och se vad du kanske kan spara i avgift på ditt fondsparande.

Sidan innehåller reklam genom annonslänkar.


Lista på de 20 bästa fonderna 2021

I nedan tabell listar vi de 20 bästa fonderna som kunde handlas hos Avanza 2021. Med bästa avser vi då de som gav bäst avkastning på investerat kapital under hela 2021.

Listan med utveckling för fonder 2021 är hämtad från Avanza, men avgiften för att ha fonden hos SAVR är såklart hämtad hos SAVR. Om du sparar i fonder och ännu inte kollat in SAVR rekommenderar vi dig att kolla in dem. Där hittar du samma fonder, men ofta till en lägre avgift. Sparar du i fonder med högre avgift är skillnaden oftast också större.

SAVR - logo

Bästa fonderna 2021 – Topp 20

Fond
(länk till SAVR)
Utveckling 2021Avgift hos AvanzaAvgift hos SAVR
IKC Fastighetsfond A69,97%1,20%0,79%
Schroder ISF Global Energy A Acc USD66,21%2,45%1,79%
ODIN Fastighet C SEK60,34%1,52%0,86%
Danske Invest Sverige Småbolag SA SEK60,29%1,75%1,22%
Ålandsbanken Nordiska Småbolag S59,99%1,68%Vi hittar den ej hos SAVR
ODIN Small Cap C SEK59,90%1,52%0,86%
Humle Småbolagsfond A59,70%1,75%1,09%
Spiltan Aktiefond Småland59,05%1,65%0,99%
Länsförsäkringar Fastighetsfond57,78%1,47%0,86%
BGF World Energy A256,05%2,45%1,84%
SEB Fastighetsfond Norden A55,71%1,79%1,13%
Thematica – Future Mobility Retl SEK Acc54,93%3,60%2,99%
DNB Fund – Private Equity retail B54,37%2,01%1,23%
Threadneedle (Lux) Global Tech AU USD53,14%2,25%1,52%
MS INVF US Property A52,58%1,77%Vi hittar den ej hos SAVR
HSBC GIF Frontier Markets AC50,61%2,71%1,93%
Spiltan Småbolagsfond50,25%1,61%0,95%
ODIN Sverige C SEK50,19%1,22%0,71%
Cliens Småbolag A49,88%1,76%1,18%
Nordic Cross Bull49,14%1,10%0,72%
Listan är hämtad från Avanza med utvecklingen under hela 2021.
Vi reserverar oss från eventuella fel i listan och avgifter kan ha ändrats efter publicering av denna artikel.
Ett par av fonderna hittade vi inte hos SAVR.

Många fastighetsfonder och småbolagsfonder i topp 2021

Många fastighetsbolag och småbolag gick bra 2021 och då ät det naturligt att även fastighetsfonder och småbolagsfonder gjorde bra ifrån sig. Majoriteten av fonderna i ovan lista tillhör någon av dessa kategorier.

Billig fastighetsfond gav allra bäst avkastning 2021

Fonden IKC Fastighetsfond A som toppar listan och gav bäst avkastning 2021 har vi nämnt tidigare, då den faktiskt också är den billigaste fastighetsfonden vi hittade på SAVR. Helt enkelt en grymt bra prestation till en låg avgift!

Du kan läsa vår artikel om de billigaste fastighetsfonderna här >>.

De billigaste småbolagsfonderna är inte med i toppen

Vi har tidigare även skrivit en artikel om de billigaste småbolagsfonderna. Småbolagsfonder precis som fastighetsfonder är ganska populära, men de absolut billigaste småbolagsfonderna var inte med i denna topplista.

Du kan läsa vår artikel om de billigaste småbolagsfonderna här >>.

En energifond sticker ut

Den udda fågeln i toppen av just denna lista blir då Schroder ISF Global Energy A Acc USD. En energifond med hög ordinarie avgift på hela 2,45%, men på SAVR är avgiften endast 1,79% (vilket även det kan ses som relativt högt). En imponerande avkastning på hela 66,21% och med det en andra plats här.

Vad säger denna fondlista inför 2022

Ja, hur det gått 2021 säger ju inte hur det kommer att gå 2022. Många tittar ändå på hur fonder gått historiskt och det kan ge inspiration och idéer hur en vill investera framåt. Men som vanligt notera: Historisk avkastning är inte en garanti för framtida avkastning.


Många fonder med relativt hög avgift på topplistan

En snabb titt på listan visar att de flesta fonderna har en relativt hög avgift. Den ordinarie avgiften (den du får hos Avanza och de flesta andra mäklare) är över 1% på samtliga fonder på denna lista. Men om det är aktivt förvaltade fonder motiverar det såklart en högre avgift, jämfört med till exempel indexfonder.

Inga populära globala indexfonder syns till exempel till här, men det är kanske inte heller så konstigt. Globala indexfonder ger ju oftast någon form av ett snitt i avkastning. Här ser vi de som presterat bäst 2021 och såklart presterar många fonder bättre än genomsnittet under ett enskilt år.


Stor skillnad i avgift hos Avanza eller SAVR

Just denna topplista på fonder 2021 tycker vi tydligt visar vilken skillnad i avgift du betalar om du har dina fonder hos Avanza eller SAVR. Sparar du i fonder är vår rekommendation att kolla in just de fonderna du har eller tänkt spara i hos SAVR. Förmodligen finns det pengar att spara! Med ränta-på-ränta-effekten gör avgiften stor skillnad över tid på ditt växande kapital.

SAVR - logo

Du kan också läsa mer i vår jämförelse Avanza eller SAVR >>.


Nordnet och Avanza har samma avgifter

Nordnet har samma ordinarie avgifter som Avanza på fonder, så SAVR klår dem bägge på de flesta fonderna.

Både Avanza och Nordnet har ju dock ett par egna fonder som du endast kan handla genom dem. De flesta andra fonder kan du annars hitta hos alla tre, men det kan finnas vissa fonder som någon av dem inte har. Det kan vara väl värt att kolla upp de olika innan du investerar.




Informationen på denna sida och sajt är inte och ska inte tas som personlig investeringsrådgivning. Det finns alltid risker med investeringar. Värdet av investeringar kan förändras och det är möjligt att förlora det investerade kapitalet helt och hållet. Historisk utveckling garanterar inte framtida avkastning. Vi tar inte ansvar för investeringar gjorda baserade på information från denna sida och sajt. Gör alltid din egen analys innan en investering.